De siste uken har vi fått fortgang på vårt nye prosjekt, nemlig kortreiste kommunetopper i Akershus. Det ser ikke ut som corona virusets påvirkning av samfunnet vil stoppe med det første, så målet er å ta så mange som mulig i ukene fremover. Så langt har vi tatt Svartåsen i Lørenskog, Barlindåsen i Rælingen, og Kohinor i tidligere Skedsmo kommune. Fra tidligere har vi tatt Fjellsjøkampen i Hurdal både på beina og på ski og Kjerkeberget i Oslo, som også er fylkestopper.

Prekestolen
Vi tok bilen til Lysdammen i Gjerdrum, og hadde med alle tekniske hjelpemidler. Å finne den riktige veien mot Prekestolen fikk vi til med litt flaks og bruk av kart og kompass. Turen starter nemlig ved lysløypene som går i 8-tall i området, så det var litt vanskelig å finne ut hvor vi var. Det står ikke skiltet mot Busterudvangen som er første mål på turen før man kommer til en skiarena som ligger noen hundre meter inn i skogen.

Fra parkeringsplassen følger det skiltet som det står “Natursti” på, ved Lysdammen holder du deg på venstre siden av vannet og følger den stien som går rett frem inn i skogen. Til venstre i første kryss, deretter til venstre inn naturstien igjen, det er ikke merket, men du ser skiltene med oppgaver. Etter noen få meter krysser du en skiløype eller vei, og kommer inn på skistadion. Her står det skilt, og du går rett frem i første kryss av skiløyper og følger løypa som de har lagt opp til snøkanoner noen hundre meter. Etter kanskje 400 meter tar du inn til høyre og finner blåstien i enden av denne delen.

Det var endel snø i terrenget når vi gikk denne turen, og det kunne vært lurt med brodder, men det hadde vi ikke med. Stien er veldig fin, og egner seg nok veldig godt til å stisykle. Stien krysser to grusveier/skiløyper og begge steder tar du til venstre og finner stien igjen etter 50-100 meter. Turistforeningen har satt opp skilt, så det er ikke noen utfordring å finne frem.
Busterudvangen
Dette er en tømmerkoie som tidligere har vært brukt som seter, og eies nå av Gjerdrum almenning. Det er servering her på søndager i skisesongen, ellers er den stengt. Tydeligvis har den tidligere ligget i skogen, men nå er det hugget rundt hytta og det er god sikt.
Vi kom frem hit på litt under 1,5 time. Det hadde gått fortere hvis vi hadde visst hvor vi skulle gå, så 1 time og 15 minutter er nok en god tid med barn.

Videre fulgte vi skiltene mot Rotnes i Nittedal, og det lå enda litt mer snø i høyden. Heldigvis var det ganske mange som hadde gått før oss, så stien var lett å finne og siden det hadde vært minusgrader på natta sank vi ikke igjennom. Etter litt over en kilometer sto det et lite skilt med “Prekestolen” inn til venstre. Derfra var det kanskje 1,5 kilometer opp til toppunktet.

Rett før toppen hadde trær blitt felt, og utsikten var det ingenting å klage på. Kunne se mot Skedsmokorset og ned til Lillestrøm by. Sulten gnagde i magen, så vi tok bare noen biler, så fort på utsikten og gikk tilbake mot Busterudvangen.

Lunsj
På Busterudvangen tok vi frem primusen og satte igang med å tilberede lunsj. Vi hadde med gulasjsuppe på boks, innkjøpt i Sverige. En favoritt hos jentene. Det var bare 6 varmegrader og vinden rusket litt rundt veggene på Busterudvangen. Jentene fikk trent på å fyre opp primusen, vi prøvde først på en av benkene ved siden av hytta og måtte evakuere til et sted i le i solveggen.

Suppe og brødskiver med smør gikk ned på høykant, og jentene fikk lekt litt før vi gikk tilbake mot Lysdammen.
Oppsummering
En veldig fin tur på beina, og et område som passer veldig godt til stisykling. Vi må vente noen uker før vi drar tilbake med syklene, men det står nå på listen vår.
Vi gikk til toppen av Prekestolen på akkurat 2 timer, deretter tok det oss ca. 30 minutter å gå tilbake til Busterudvangen hvor vi hadde lunsj. Derfra og tilbake til bilen tok ca. 40 minutter, og da holdt vi et “vanlig tempo” for en familie som er vant til å gå på tur. Totalt er det ca 6 kilometer hver vei, totalt 12 kilometer. Turen er fin å gå selv om det kanskje blir for langt til Prekestolen, med mulighet for å snu eller ta en runde på alle stiene og grusveiene som ligger i området.
Linker
Kommunetopp i Skedsmo: Kohinor
Kommunetopp i Rælingen: Barlindåsen
Kommunetopp i Lørenskog: Svartåsen
Ekspedisjon med Fjellsjøkampen som mål
https://ut.no/hytte/10305/busterudvangen
One Reply to “Kommunetopp i Gjerdrum: Prekestolen”