Stisykling i Lyngen er noe vi har drømt om i lang tid, og sommerferien 2024 fikk vi endelig satt nesa nordover og kommet oss til dette området. Vi tenker det er god grunn til å bli i Lyngen noen dager og utforske de mulighetene som finnes, men vi hadde dessverre ikke mulighet til å ta mer enn en tur denne gangen, og vi prøvde å finne en tur som skulle være blant de bedre og som passer vår profil som stisyklere.
Lyngen består av bratte fjellsider og fjorder som gjør at stisyklingen her handler mye om bratt oppoversykling og tilsvarende flyt nedover. Å ha elektrisk drahjelp er ikke en ulempe når du skal til Lyngen for å sykle, ihvertfall for oss vanlige dødelige som sliter med normal kondis og utholdenhet.
Vi kommer nok tilbake til Lyngen for å sykle, og da vil selvfølgelig denne artikkelen oppdateres. Legg gjerne inn tips i kommentarfeltet.
Gullstien videre til Rotteviksfossen
Dette er en runde som består av to ulike stier som er slått sammen, nemlig “Waterfall” og “Golden Trail”. Vi foreslår å sjekke ut beskrivelsen på Trailguide. Det er pushbike for de fleste som ikke har elsykkel i starten, og vi lånte bort våre elsykler til jentene og trillet deres sykler opp til der stien går bortover i terrenget.
Jentene sto over siste del av turen opp til fossen, men det var litt av et syn å stå der og det flotte været.

Linker og annen informasjon
https://www.visitnorway.no/reisemal/nord-norge/region-lyngenfjord/terrengsykling