Stisykling i Narvik: Ankenesfjellet

Vi var på sommerferie i Nord-Norge og hadde kommet oss opp til Narvik. På dette tidspunktet hadde vi vært på ferie i fjorten dager, og vi prøver å variere mellom ulike aktiviteter. Vi vurderte å ta kommunetoppen i Narvik, men den er ganske krevende og det fristet mer med stisykling.

Her må man sette fra seg bilen, deretter er det noen kilometer på grusvei før man finner stien.

Været denne sommeren hadde vært helt vanvittig bra, så det er stor sjanse for at du ikke er like heldig som oss når du kommer hit.

For å få minst mulig anmarsj på turen, kjørte vi bobilen inn til bommen innerst i Buveien. Her tok vi en rask lunsj, lempet av syklene til jentene, og så kjørte Solvor og jeg tilbake til et sted ved E6 (omtrent ved Skålberget), der vi parkerte bobilen. Solvor og jeg har elsykler, derfor var det null problem å sykle tilbake til Buveien og ta igjen jentene som har vanlige sykler.

Her starter stien!

Ankenesfjellet

Det var litt vanskelig å finne stien som vi skulle sykle oppover i fjellet, og det hjalp ikke at mobildekningen var svært dårlig. Vi syklet litt for langt, men dro tilbake og fant ut hvor stien starter.

Veldig fin sti igjennom bjørkeskog

Deretter ble det gradvis brattere og vi byttet så jentene fikk elsyklene våre, og vi trillet deres lettere sykler oppover. Når vi kom opp til der stien starter, går den lett oppover, med noen litt drøyere partier der det er enkelt å sykle med elsykkel, men naturligvis litt tyngre med vanlige sykler. At det var nærmere 30 grader i skyggen gjorde ikke turen noe mindre krevende. Men vi skal ikke klage over været, dette var helt knall.

Fantastisk utsikt!

Stien er til dels krevende rent teknisk i noen partier, men det er jo litt vanskeligere når man ikke er kjent og linjene ikke alltid er så enkle å se når man kommer i god fart. Har man mulighet til å sykle denne stien flere ganger, vil jeg tro at det fort blir en favoritt.

Flere steder er det god utsikt, og det er en sykkeltur utenom det vanlige.

Oline (13 år) er veldig fornøyd med turen.

Når man skal nedover er det din egen mentale innstilling og tekniske ferdigheter som er begrensningen, men det er nok smart å holde litt igjen når du sykler første gangen. Det er ganske bratt og de tekniske partiene kan komme overraskende på.

Her parkerte vi bobilen. Vi synes det er best å ta anmarsjen før sti syklingen starter, i stedet for på slutten når man er sliten.

God stemning når vi kom ned, og et kort stykke å sykle tilbake der vi hadde parkert bobilen. Dette er virkelig en sti vi anbefaler at du tar hvis du er i området.

Linker og annen informasjon

https://trailguide.net/html/no/388

Se andre ting å gjøre i Nordland:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.