Site icon 19topper

Kommunetopp i Karasjok: Vuorji

Advertisements

Vi var på fem ukers sommerferie i Nord-Norge, og en av målsetningene våre var å besøke fetteren min som bor i Lakselv. Han driver Midt-Finnmark Motor som selger Yamaha kjøretøy. Ting er litt annerledes i Finnmark, og da han foreslo en topptur med UTV (Utility Task Vehicle), da var vi med!

Her har vi kommet et stykke og kan se Vuorji i det fjerne

Turen til Vuorji er svært krevende på grunn av den lange anmarsjen, og vi hadde utfordringer med å finne informasjon om turen da vi planla sommerferien. Jeg tenker at denne turen kan tas både på sommer og vinter, men det krever litt planlegging. Fetteren min pleier å kjøre snøskuter i området, så det er en måte å komme seg dit uten å slite seg helt ut. På vinteren kan man selvfølgelig gå på ski, og jeg ville vurdert en overnatting.

På sommeren kan man gå selvfølgelig, eller ta med seg sykkel.

Utility Task Vehicle (UTV)

Det er ikke alle som har tilgang på en UTV, og jeg vet ikke om det går an å leie et slikt kjøretøy i området.

En UTV er et terrengkjøretøy som har helt sinnsyk fremkommelighet. Den har fire hjul og våre UTVer hadde differenssperre (som hindrer hjulspinn) og den ene hadde elektrisk vinsj. Et slikt kjøretøy koster ofte mellom 300′-500.000 med alt utstyr, og det er kun lov å kjøre på vei eller godkjente UTV spor. Et alternativ er en ATV (All Terrain-Vehicle) som er en firehjuling med plass til en eller to personer. Våre kjøretøy hadde plass til 4 personer, og turen er vanskelig å beskrive.

Anmarsj

For vår del, så startet turen ved Skoganvarre / Skoganvàrri som ligger 27 kilometer før for Lakselv i retning Karasjok. Fetteren min har hytte her, så vi parkerte bilene og lastet av UTVene.

Det er ca. 25-30 kilometer anmarsj til der vi startet å gå opp til toppen av Vuorji, så uansett hvordan du har tenkt å komme deg dit, så tar det godt med tid.

Fetteren min har kjørt til dette området mange ganger med skuter, og han har fulgt dette ATV sporet hele veien til Alta. Vi skulle ikke så langt, men jeg kan si at vi feilberegnet tiden og turen ble mye lengre enn vi kunne forestille oss.

Her er vi på vei nedover før vi går opp til toppen

Fra Skoganvarre startet vi på normal grusvei, som gikk over i litt mer krevende ATV spor med mer stein og dårligere fremkommelighet. Jeg vil tro at det er krevende å sykle her, og det er et krav at man må bruke terrengsykkel. Usikker om våre elsykler har god nok batterikapasitet til en så lang tur.

Det er ikke vanskelig å følge ATV sporet, men smart å ha med seg Norgeskart.no app’en og lastet ned kartet i offline modus, eller ha med en GPS. Begge deler er nok smartest.

Flere steder er det vanskelig fremkommelighet, spesielt med myrlandskap, bekker og større elver som skal forseres. UTVen drar seg opp overalt, og det krever gode kjøreferdigheter for å unngå å sette seg fast. Dette var første gang jeg kjørte et slikt kjøretøy, og det ga virkelig mersmak.

Å kjøre UTV eller ATV til denne turen er selvfølgelig ikke sporløs ferdsel, men det er lov å kjøre på godkjente løyper.

Fetteren min hadde kjørt til bunnen av Vuorji med snøskuter, og det går selvfølgelig mye raskere enn å kjøre med UTV, spesielt når sjåførene ikke er så erfarne og klarer å kjøre seg fast flere ganger.

Vuorji (1.024 moh)

Etter nesten 4.5 time med kjøring var vi nesten ved enden av vannet Leavnnasjávri, der parkerte vi kjøretøyene og gikk oppover mot Vuorji. Her går det en rygg som er fin å følge. Det er ganske bratt oppover, og etterhvert blir det mye småstein og grus som det er lett å skli i. Ganske krevende egentlig, og sannsynligvis såpass bratt at man må traversere på vinteren.

God stemning på toppen

Fra der vi parkerte til den første toppen er det ca. 450 høydemeter. Derfra går man litt ned før du setter kursen mot det høyeste punktet. Her står det en flott varde og utsikten er helt utrolig.

Sørover ser man mot Karasjok kommune, og det ser ut som det er helt flatt, nordover ser man mot Porsanger kommune og her er det kupert med mange flotte fjell.

Vi brukte litt over en time opp til toppen, og da holdt vi et ganske lavt tempo. Det tok akkurat like lang tid å komme seg ned også.

Veien tilbake var jo den samme, og vi hadde blitt bedre på å kjøre UTVene, så vi brukte mindre tid enn det vi gjorde på vei oppover. Men det ble en lang tur, vi var tilbake i Skoganvarre etter å vært borte i 11,5 timer. Det ble en lang dag, men for en opplevelse!

Linker og annen informasjon

Les mer om andre ting å gjøre i Finnmark:

Finnmark
Exit mobile version